Twoje zdrowie po COVID-19

CITYMED Aktualności

Coraz więcej osób choruje na COVID-19. Niezależnie od jej przebiegu, często choroba pozostawia ślady w naszym organizmie. Także praca zdalna może mieć nieoczekiwanie negatywne konsekwencje zdrowotne.

Najczęstsze problemy zdrowotne, z którymi w konsekwencji powikłań po COVID-19 lub długotrwałej pracy zdalnej mamy do czynienia to:

 • Długotrwałe osłabienie (nawet do 2-3 miesięcy po wyzdrowieniu)
 • Zaburzenia oddychania (duszności)
 • Zaburzenia pracy serca (nadciśnienie, arytmia)
 • Choroby psychiczne (lek, depresja, zespół stresu pourazowego, zaburzenia snu)
 • Pogorszenie funkcjonowania układu immunologicznego (częste infekcje).

Jeśli dostrzegasz u siebie jeden z powyższych objawów, powinieneś w pierwszej kolejności skontaktować się lekarzem internistą lub lekarzem rodzinnym. Jeśli nie jesteś pod opieką żadnej przychodni POZ, zapisz się jak najszybciej! Lekarz rodzinny czy internista oceni Twój stan ogólny i zleci wykonanie badań analitycznych.

Jeśli masz zaburzenia oddychania, proponujemy konsultację u rehabilitanta, podobnie jeśli w wyniku pracy zdalnej dokuczają Ci bóle kręgosłupa czy inne bóle kostno-mięśniowe.

W przypadku zaburzeń pracy serca konieczna może okazać się konsultacja u kardiologa, wykonanie badania EKG, ewentualnie ECHO SERCA.

W bardzo wielu przypadkach nieodzowne jest wsparcie psychologiczne w formie konsultacji i warsztatów z psychologiem, które pomogą uporać się z poczuciem leku, niepewności oraz odzyskać równowagę psychiczną po chorobie lub wskutek następstw pandemii.

A poza tym pamiętaj, że w tych okolicznościach trzeba szczególnie dbać o siebie! Po pierwsze odpoczynek oraz przyjmowanie dużej ilości płynów. Ważny jest też zdrowy sen i unikanie stresu.

Kampania edukacyjno-informacyjna “Słodki, słodszy… cukrzyca”

CITYMED Aktualności

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z materiałami, które zamieszczamy poniżej oraz przyłączenia się razem z nami do kampanii edukacyjno-informacyjnej "Słodki, słodszy... cukrzyca". Wspomniana kampania została przygotowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Diabetyków. Wszelkie materiały dotyczące profilaktyki cukrzycy i otyłości znajdą Państwo również na stronie https://akademia.nfz.gov.pl/sroda-z-profilaktyka/.

COVID-19 – “Bezpieczni w czasie epidemii”

CITYMED Aktualności

Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ na prośbę Biura Profilaktyki Zdrowotnej Centrali NFZ przekazuje pismo oraz materiały informacyjne dotyczące nowego cyklu filmów pt. Bezpieczni w czasie epidemii.

Załączamy listę odcinków, a poniżej także opublikowane już odcinki cyklu:

 1. Wiedza oparta na faktach
 2. Higiena i bezpieczeństwo
 3. Jak korzystać z podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)?
 4. Jak korzystać z opieki ambulatoryjnej (AOS)?
 5. Jak korzystać z opieki szpitalnej?
 6. W zdrowym ciele zdrowy duch!
 7. Żywienie ma znaczenie!
 8. Podróże bez ryzyka
 9. Praca w nowej rzeczywistości
 10. Nasza odpowiedzialność

Wszystkie filmy są z napisami dla osób niesłyszących. Cykl filmów dostępny jest na kanale Akademia NFZ na You Tube oraz na stronie https://linkd.pl/9adp.

"Bezpieczni w czasie epidemii" - Odcinki

Dbajmy o zdrowie serca!

CITYMED Aktualności

Statystyki nie pozostawiają złudzeń – choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną przedwczesnych zgonów Polaków. Zmienić ten stan rzeczy z pewnością mogłaby odpowiednia profilaktyka, w tym regularne badania, które wykonujemy w naszej przychodni CITYMED.

Według statystyk przygotowanych na potrzeby kampanii “Ciśnienie na życie”, z powodu chorób serca i układu krążenia umiera co roku 177 tys. Polaków. Zawał serca przechodzi corocznie 80-100 tys. naszych rodaków. Są to naprawdę przerażające statystki, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę fakt, że profilaktyka schorzeń układu krążenia nie należy do skomplikowanych. Bardzo duże znaczenie dla zdrowia serca ma właściwa dieta – bogata w warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste, tłuszcze roślinne, ryby, orzechy i chude mięso. Niezwykle ważna jest aktywność fizyczna, chociażby w postaci regularnych spacerów, gimnastyki czy jazdy na rowerze. Bardzo ważne są również systematyczne badania profilaktyczne, które wykonujemy w naszej przychodni CITYMED w Warszawie.

Kardiologia w CITYMED

Podstawą profilaktyki chorób układu krążenia jest EKG serca – proste, nieinwazyjne i bezbolesne badanie, które kontrolnie powinno się wykonywać raz w roku u wszystkich osób powyżej 40. roku życia. U osób szczególnie narażonych na choroby układu krążenia lub z niepokojącymi objawami (duszności, omdlenia, złe samopoczucie) można przeprowadzić również echo serca, USG dopplerowskie i badania typu Holter. Do dyspozycji naszych pacjentów pozostają także doświadczeni kardiolodzy -> https://citymed.waw.pl/specjalistyka/kardiologia/. Zapraszamy!

W jakich sytuacjach pomoże chirurg?

CITYMED Aktualności

Wrastające paznokcie, zmiany skórne, tłuszczaki, owrzodzenia, oczyszczanie ran – we wszystkich tych i wielu innych problemach pomoże dobry chirurg. Wbrew stereotypowym opiniom, lekarz ten nie zajmuje się bowiem jedynie przeprowadzaniem poważnych operacji. Na konsultacje z doświadczonym chirurgiem zapraszamy do przychodni CITYMED w Warszawie!

Wiele osób sądzi, że chirurg pracuje tylko na sali operacyjnej, przeprowadzając ratujące zdrowie i życie operacje. Bez wątpienia wchodzi to w zakres obowiązków lekarza tej specjalności, ale chirurg wykonuje również wiele innych zabiegów – w znieczuleniu miejscowym i trybie ambulatoryjnym, co oznacza, że po ich zakończeniu można udać się do domu.

Kiedy więc pomoże chirurg? W sytuacjach oczyszczania ran, zakładania i zdejmowania szwów, leczenia wrastających paznokci, owrzodzeń, usuwania ciał obcych z tkanek miękkich. Chirurg zajmuje się również usuwaniem zmian skórnych, takich jak kurzajki, brodawki, tłuszczaki, włókniaki, kaszaki. Większość z nich stanowi problem natury estetycznej, zwłaszcza jeśli zmiana znajduje się w newralgicznej partii ciała, np. na twarzy. Czasami powodują dyskomfort fizyczny, obcierając się pod odzieżą i ulegając podrażnieniom. Niektóre mogą również ulegać transformacjom nowotworowym – dlatego wszystkie niepokojące zmiany należy usunąć tradycyjną metodą chirurgiczną, a tkanki wysłać do badania histopatologicznego. Wówczas zyskamy pewność, że nie były one niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Kiedy trzeba zgłosić się do ginekologa?

CITYMED Aktualności

Ginekolog to lekarz, który zajmuje się diagnostyką, leczeniem i profilaktyką chorób damskich narządów płciowych, a także prowadzeniem ciąży, leczeniem niepłodności, antykoncepcją, regulacją cyklu miesiączkowego itp. W jakich sytuacjach należy zgłosić się do ginekologa? W życiu każdej kobiety jest ich naprawdę wiele!

Na pierwszą wizytę u ginekologa młode dziewczęta (w obecności rodzica lub opiekuna) powinny udać się w okresie dojrzewania – najlepiej w momencie, gdy pojawia się u nich pierwsza miesiączka. Lekarz sprawdzi, czy rozwój płciowy nastolatki przebiega prawidłowo. Kolejne wizyty wskazane są np. przed rozpoczęciem współżycia, w celu zaszczepienia przeciw wirusowi HPV (jest on poważnym czynnikiem ryzyka występowania raka szyjki macicy), a także za każdym razem, gdy u nastolatki lub młodej kobiety pojawią się niepokojące objawy – upławy, nieregularne miesiączki, krwawienia pomiędzy miesiączkami, bóle w podbrzuszu itp. Dorosłe kobiety profilaktycznie powinny zjawiać się u ginekologa co najmniej raz w roku. Podczas badania lekarz skontroluje stan ich zdrowia, w razie potrzeby wykona lub zleci dodatkowe badania (cytologię czy USG ginekologiczne). Pod stałą opieką ginekologa muszą też oczywiście znajdować się kobiety planujące ciążę, spodziewające się dziecka oraz w okresie menopauzy.

We wszystkich tego typu sytuacjach pomogą specjaliści z przychodni CITYMED w Warszawie. Gwarantujemy fachową opiekę, pełną intymność oraz miłą, serdeczną atmosferę. Zapraszamy do kontaktu -> https://citymed.waw.pl/kontakt/.

Kiedy należy zgłosić się do endokrynologa?

CITYMED Aktualności

Endokrynolog to lekarz, który specjalizuje się w diagnostyce i terapii chorób gruczołów wydzielania wewnętrznego, jak równie zaburzeń związanych z produkowanymi przez nie hormonami. Regularne badania kontrolne oraz reagowanie na niepokojące objawy pozwalają na szybkie wykrycie niekiedy bardzo groźnych schorzeń. Na konsultacje do doświadczonego endokrynologa zapraszamy do naszej przychodni CITYMED w Warszawie!

Endokrynolog zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób gruczołów, takich jak jajniki, jądra, tarczyca, przytarczyce, podwzgórze, nadnercza czy trzustka. Ich schorzenia określa się mianem chorób hormonalnych, gdyż objawiają się nadmiarem lub niedoborem konkretnych produkowanych przez dany gruczoł hormonów.

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u endokrynologa? Jest ich naprawdę wiele! Może to być nagły wzrost lub spadek wagi, nadmierne owłosienie, nadmierna potliwość, wypadanie włosów, zaburzenia popędu seksualnego, uderzenia gorąca czy zaburzenia miesiączkowania. Pod stałą kontrolą endokrynologa powinny znajdować się kobiety planujące ciążę, a także w okresie menopauzy.

Endokrynolog w przychodni CITYMED

Konsultacje z doświadczonych endokrynologiem znajdują się oczywiście w ofercie przychodni CITYMED w Warszawie. Nasz endokrynolog zajmuje się diagnostyką i leczeniem m.in. takich chorób, jak Hashimoto, otyłość, zespół policystycznych jajników, choroba Addisona, schorzenia tarczycy i wiele innych. Zlecić może również wykonanie podstawowych badań, m.in. morfologii, badań TSH, fT3 i fT4 czy USG tarczycy. Zapraszamy!

Dobry chirurg w Warszawie? Zapraszamy do CITYMED!

CITYMED Aktualności

Jesień to czas, kiedy wielu z nas potrzebuje pomocy chirurga – wówczas to zauważamy u siebie niekoniecznie przyjemne „pamiątki” z wakacji, takie jak wrastające paznokcie czy zmiany skórne. W ich leczeniu pomoże właśnie chirurg – zapraszamy więc do warszawskiej przychodni CITYMED!

W stereotypowych opiniach chirurgia to dział medycyny zajmujący się poważnymi, skomplikowanymi operacjami w obrębie organizmu człowieka, nierzadko ratującymi życie czy przywracającymi zdrowie lub sprawność. Owszem, chirurg wykonuje takie zabiegi, jednak istnieje również coś takiego, jak chirurgia ogólna – w jej ramach lekarz zajmuje się szeroko rozumianymi ingerencjami w ludzkie ciało, ale większość zabiegów wykonywana jest ambulatoryjnie w znieczuleniu miejscowym.

Chirurg pomoże w powakacyjnych przypadłościach

Jesienią pomocy chirurga często szukają pacjenci, którzy zauważają u siebie wrastające paznokcie, Mogą być one efektem noszenia efektownie wyglądających, ale nie zawsze wygodnych sandałów na wysokim obcasie albo grzybicy paznokci, którą nietrudno zarazić się na plaży czy w hotelowym basenie. Chirurg z przychodni CITYMED wytnie brzeg wrastającego paznokcia wraz z łożyskiem, dzięki czemu odrasta on w sposób prawidłowy.

Innym powodem wizyty u chirurga mogą być zmiany skórne – efekt np. zbyt długiego przebywania na słońcu. Lekarz obejrzy zmiany, usunie ją i zaopatrzy ranę, a w razie potrzeby zaleci badanie histopatologiczne wyciętej tkanki, by wykluczyć jej charakter nowotworowy.

Zapraszamy do skorzystania z usług naszej poradni chirurgicznej!