Uwaga na zimowe urazy!

marcin Strefa pacjenta 0 komentarze/y

Zima to czas, kiedy nietrudno o poślizgnięcie się na oblodzonym chodniku i upadek, a w konsekwencji – przykrą kontuzję. Warto więc wprowadzić w życie kilka zasad zapobiegawczych, a jeśli jednak coś się stanie, bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Skręcenie stawu skokowego, bolesne stłuczenie mięśni, czasami nawet zerwanie więzadła w kolanie, uraz kręgosłupa lub złamanie kości – poważnych skutków upadku na oblodzonym chodniku może być naprawdę wiele. Dlatego jeżeli warunki atmosferyczne pozostawiają wiele do życzenia, a my wychodzimy z domu, warto poświęcić na to kilka minut więcej – tak by nie spieszyć się, nie biec na przystanek autobusowy czy do metra. Oczywiście bardzo ważne jest odpowiednie obuwie. Najlepiej jest wybrać buty na solidnej, antypoślizgowej podeszwie, zapewniającej stopom stabilizację i dobrą przyczepność.

Nie lekceważ upadków!

Jeśli mimo zachowania środków ostrożności przydarzy się nam upadek, nie wolno go lekceważyć. Gdy sytuacja wydaje się poważna i podejrzewamy np. złamanie kończyny, należy od razu zadzwonić po karetkę. Lepiej również skonsultować się z lekarzem nawet jeśli wydaje nam się, że nic poważnego się nie stało. Działająca w takich chwilach adrenalina może początkowo hamować odczuwanie bólu, ale po czasie okazuje się, że kontuzja jest poważna. Na konsultacje z ortopedą zapraszamy oczywiście do CITYMED -> https://citymed.waw.pl/specjalistyka/ortopedia/. Nasz specjalista pomoże uporać się ze skutkami zimowych kontuzji!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *